• Nowinki technologiczne - bądź na bieżąco!

Drony- podstawowe informacje i zastosowanie

Drony- podstawowe informacje i zastosowanie

Dron - pomocny służbom porządkowym

O dronach słychać coraz więcej. Mówi się o nich m.ni. w kontekście walki z terroryzmem na Bliskim Wschodzie. Jednak te bezzałogowe maszyny latające mają także wiele innych zastosowań, nie tylko militarnych. Pomagają w pracy policjantom i strażakom, coraz częściej wykorzystywane są też do fotografowania czy w celach rekreacyjnych. Są statkami latającymi bezzałogowymi.

Dron - teoria i praktyka

Zgodnie z definicją specjalistyczną to zdalnie sterowanie urządzenia posiadające funkcję automatycznego lotu po zaprogramowanej z góry trasie, które mogą oddalić się również poza zasięg wzroku operatora. Zgodnie z tym zabawka helikopter kupiona w supermarkecie dronem nie jest. Z uwagi na rosnącą popularność tzw. bezzałogowców dronami coraz częściej nazywa się jednak również wszelkiego rodzaju modele samolotów kontrolowane z ziemi, które wznoszą się w powietrze. Różnice pomiędzy nimi bywają jednak bardzo duże. Te wykorzystywane przez wojsko amerykańskie ważą ponad 500 kg, pod względem wielkości i budowy przypominają więc normalne samolotu. Z kolei bezzałogowce cywilne zwykle nie są cięższe niż 25 kg i bardziej przypominają helikoptery.

Popularne drony

Dużą popularnością cieszą się quadrocoptery wykorzystywane do użytku rekreacyjnego i komercyjnego. Wyposażone są one w cztery skrzydła osadzone na planie krzyża. Ponadto w sklepach spotkać można hexacoptery (sześciowirnikowce) i oktocoptery (z ośmioma wirnikami). Mają one jedną podstawwą zaletę - mogą zwisnąć w locie, o pozawala na dłuższą obserwację jednego miejsca.

zabawa i praca dronem

Dron = Praca i zabawa

Coraz częściej wykorzystywane są przez służby publiczne do monitoringu. Przy ich pomocy policja śledzi ruch drogowy, a straż pożarna patroluje z lotu ptaka lasy, co pozwala na szybsze reagowanie na wypadek wystąpienia pożaru. Poza tym Polskie Służby Ochrony Kolei dzięki dronom łapią złodziei. Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są też w badaniach naukowych różnego rodzaju m.in. do obserwowania zwierząt.

Sprzęty te mają jednak również i zastosowanie komercyjne. Powszechnie stosują je firmy geodezyjne do sporządzania map. Wykorzystywane są także do korespondencji i układania paczek w magazynach. Prawdopodobnie za kilka lat zastąpią więc na dobre kurierów. Coraz częściej te bezzałogowe pojazdy wyposażone w kamery znajdują się na wyposażeniu ekip filmowych i telewizyjnych. Dzięki nim robione są też efektowne fotografie z lotu ptaka. Wykorzystywać je można również do filmowania różnego rodzaju ewolucji akrobatycznych i nie tylko.

Najmniejsze modele są bardzo małe, nie większe niż kilka centymetrów. W ich przypadku w zasadzie nie można mówić o zastosowaniu praktycznym. Latanie takim sprzętem traktowane bywa też jako forma treningu i zabawy. Coraz częściej drony są po prostu zabawką dla dzieci i młodzieży. W weekend majowy w wielu parkach można znaleźć zarówno dzieci jak i dorosłych bawiących się sterowaniem dronów.

lot dronem

Latanie dronem - legalne?

Jeśli sprzęt wykorzystywany jest tylko do celów sportowych czy rekreacyjnych to nie trzeba posiadać żadnego specjalnego pozwolenia na latanie nim. Trzeba przestrzegać jednak kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim całość z wyposażeniem nie może ważyć więcej niż 25 kg. Ponadto lot zawsze musi odbywać się w zasięgu wzroku jego operatora. Gdzie na weekend można się wybrać z dronem? Tak naprawdę to prawie wszędzie! Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie przeszkadzać innym odpoczywającym.

W momencie gdy bezzałogowiec ma być wykorzystywany do celów komercyjnych to należy zdać egzamin w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i zdobyć certyfikat UAVO.  Ponadto lot tego typu sprzętem o wadze większej niż 25 kg wymaga dodatkowego pozwolenia wydawanego przez Prezesa  Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Gdy lot ma się odbywać poza zasięgiem wzroku operatora dron powinien być wyposażone w urządzenia do nawigacji i komunikacji.

Bezzałogowcem można latać jedynie po niekontrolowanej przestrzeni powietrznej, a więc z daleka od lotnisk. Ponadto np. w przypadku Warszawy loty zabronione są na całej lewobrzeżnej części miasta, właśnie ze względu na lotnisko. Loty są dozwolone w tym obszarze tylko wówczas, gdy dron posiada odpowiedni sprzęt do komunikacji i łączności. Ponadto taki lot musi być wykonany zgodnie ze zgłoszonym wcześniej planem.

 

Udostępnij:

Zobacz