Dysk twardy nadal pozostaje jednym z ważniejszych elementów komputera. Wybierając konkretny model warto zwracać uwagę nie tylko na jego pojemność, ale także na zastosowane technologie. Szczególnie istotne jest to, w jaki sposób dane są zabezpieczone przed przypadkową utratą. W jaki sposób wybrać idealny dysk twardy do codziennej pracy i nie tylko?
Obecnie oprócz standardowych dysków twardych można zdecydować się także na tak zwany dysk SSD. Czym różnią się te dwa rodzaje? Standardowy dysk twardy jest oparty o magnetyczny zapis danych. W czasie zapisu i odczytu wykorzystywana jest również praca części mechanicznych. Działanie dysków SSD opiera się na zupełnie innych zasadach, dzięki czemu zapis i odczyt danych może być szybszy. Obecnie jednak ta technologia nie jest jeszcze tak zaawansowana, dlatego dysk SSD może nie sprawdzić się w przypadku, gdy konieczna jest duża ilość miejsca.
Na co zwracać uwagę?
Szybkość pracy dysku jest bardzo ważna. Do zwykłej pracy wystarczy szybkość określona jako 5400 obrotów na minutę, które spotykane są zwykle w notebookach. Dla bardziej wymagających sprawdzą się dyski, których szybkość wynosi 7200 lub 10000 obrotów na minutę. Na rynku można spotkać także dyski o nieco słabszych parametrach - ich szybkość wynosi 4200 obrotów na minutę.
SATA czyli Serial Advanced Technology Attachment. Magistrala, która umożliwia komunikację między urządzeniami pamięci masowej, a hostem. Jeśli działania wykonywane na komputerze wymagają dużej szybkości, najlepiej jest wybrać SATA III, której przepustowość wynosi 6,0 Gbit na sekundę. SATA II to jedynie 3,0 Gbit w tym czasie, jednak jest obecnie dość powszechnie stosowana, natomiast SATA I to 1,5 Gbit/s.
Wielkość pamięci podręcznej to następny element, który warto brać pod uwagę dokonując zakupu dysku twardego. Pamięć podręczna może mieć od 2 do 64 MB i ta wielkość wpływa na to, jak bardzo przyśpieszone będzie przesyłanie danych.
Elementy mechaniczne w dysku twardym stanowią zwykle słaby punkt tego nośnika danych. Dlatego też lepiej wybierać dyski z mniejszą liczbą talerzy i głowic. To zmniejsza możliwość awarii, a także często oznacza to większą wydajność dysku, dzięki temu, że mniejsza liczba talerzy oznacza ich większą pojemność. Na rynku dostępne są dyski z jednym, dwoma, trzema lub czterema talerzami.
Zwykle im większa pojemność dysku twardego, tym lepiej. Wybierając konkretne urządzenie tego typu trzeba jednak brać pod uwagę również to, ile można wydać na ten element. Obecnie pojemności dysków twardych mogą być bardzo duże - istnieją dyski twarde, które zmieszczą dane o wielkości czterech terabajtów. Najczęściej użytkownicy decydują się jednak na dyski o pojemności 500 MB, które pozwalają na zmieszczenie sporej ilości danych w przystępnej cenie. Obecnie pracuje się nad zwiększeniem pojemności dysków twardych.
Kupując dysk twardy, który ma być elementem sprzętu wykorzystywanego do grania w gry należy zwrócić uwagę na czas dostępu, który powinien być bardzo krótki i liczony w milisekundach. Istotne są także wartości zapisu i odczytu danych.
Decydując się na konkretny model dysku twardego należy pamiętać by sprawdzić, czy będzie on pasował do płyty głównej. W przypadku SATA I, II i III nie ma zwykle problemu z dopasowaniem. Jeśli zamiast HDD wybiera się SSD, używanym interfejsem powinien być SATA III. W dość starych komputerach wykorzystywane były interfejsy ATA lub PATA, w takim przypadku należy upewnić się, że podłączenie nowego dysku będzie możliwe. Interfejs SAS spotyka się głównie w przypadku dysków serwerowych.
W przypadku niektórych dysków twardych wykorzystuje się dodatkowe rozwiązania technologiczne. Technologia IntelliSeek minimalizuje hałas, który zwykle powstaje w wyniku działania głowicy. NCQ pozwala na lepszą optymalizację zapisu danych na dysku, dzięki czemu można uzyskać większą szybkość i bezbłędność działania. NoTouch to technologia, dzięki której głowica nie dotyka nośnika, co również wpływa pozytywnie na szybkość działania i wyciszenie.
Dysk twardy, który będzie wykorzystywany do gier powinien posiadać przynajmniej 500 MB wolnego miejsca. Najważniejsza jest jednak szybkość jego działania - najlepiej wybrać najszybciej obecnie działający dysk. Pamięć podręczna powinna wynosić przynajmniej 16 MB, najlepiej jednak sprawdzić specyfikację ulubionych gier. Czas dostępu powinien być jak najkrótszy, nie może przekraczać dziesięciu sekund.
W przypadku wyboru dysku do laptopa warto brać pod uwagę to, czy dane urządzenie jest energooszczędne oraz czy posiada system antywstrząsowy. Tego typu dysk twardy powinien mieć również cichy tryb pracy. Poza tym kryteria wyboru powinny być takie same, jak w przypadku zakupu dysku do komputera stacjonarnego.