• Nowinki technologiczne - bądź na bieżąco!

Konsola PS4 niezbędne informacje

Konsola PS4 niezbędne informacje

Dysk i jego pojemność

Sony PlayStation 4 oferowane jest z dwoma wersjami dysków twardych: 500 GB i 1 TB. Za pierwszą przyjdzie nam zapłacić od 1419 zł, natomiast edycja o większej pojemności kosztuje od 1632 zł.

Firma AMD

Wielkim wygranym tej generacji konsol do gier jest firma AMD, zajmująca się produkcją układów scalonych. Dostarczyła ona procesory i układy sterowania grafiką do PS4 i Xbox One i miała udział przy powstaniu konsoli Wii U. Playstation 4 wyposażono w ośmiordzeniowy procesor AMD Jaguar i specjalnie dobrane do konsoli układy graficzne Radeon. PS 4 posiada 8 gigabajtów pamięci operacyjnej, co wywołało ogromny przeskok, w porównaniu do poprzednika, czyli PlayStation 3, w którym odnajdziemy jedynie 256 megabajtów pamięci graficznej i systemowej. Dzięki tym zabiegom wygląd gier nabrał nowej jakości.

dysk firmy AMD

Więcej mocy dla VR

Niestety dość szybko okazało się, że zdolności obliczeniowe PS 4 są zbyt małe. Narzekali na to zarówno twórcy gier, jak i gracze zawiedzeni zbyt małym skokiem jakościowym pomiędzy generacjami.Stąd właśnie wynikają krążące od dawna plotki, o zmodernizowanym modelu PlayStation, który wyjdzie w połowie życia konsoli. Coraz większa ilość informacji pozwala sądzić, iż nie są to jedynie plotki, a nowe urządzenie pojawi się jeszcze w tym roku pod nazwą PlayStation 4 NEO. Jego zaletą będzie nowy, mocniejszy układ graficzny, który pozwoli na zabawę nawet w rozdzielczości 4K.

Przyjemna i łatwa obsługa PS4

Wraz z bogatą ofertą atrakcji, konsola PlayStation nie odstrasza graczy skomplikowanym interfejsem. Menu wykonane w formie przejrzystych kafelków graficznych współgra z bardziej specjalistycznymi opcjami, takimi jak instalacja gier, które zlokalizowane są w opcjach kontekstowych. By sprawdzić aktualizację lub usunąć grę wystarczy najechać na kafelek i wcisnąć przycisk X. Nawet niepoprawne umieszczenie płytki w czytniku nie wywoła problemów z konsolą. Krążek zostanie wysunięty, abyśmy mogli spróbować ponownie. Rodzice odnajdą natomiast opcje blokady, pozwalające lepiej kontrolować, co robi nasze dziecko.

pad do playstation

Akcesoria do konsoli

Do konsoli stworzono mnóstwo osprzętu rozbudowującego rozgrywkę. Niekompatybilnego ze starszymi wersjami urządzenia. Wyjątkiem jest kontroler Move, aczkolwiek jego kamera nie współpracuje z PS 4. Powstały nowe kierownice do gier wyścigowych (polecany Trustmaster T80, już za 372  zł), headsety, czy przystawka PS Vita TV (od 187 zł), która pozwala internetem przesłać obraz z PS4, na oddalony od konsoli telewizor. Kontroler DualShock powrócił z nowymi funkcjami, takimi jak dotykowy panel, głośnik l mapka Lightbar zmieniająca kolor. Jeden kontroler zawsze jest w komplecie z konsolą, natomiast luzem jego cena zaczyna się przy 199 zł.

PS4 - aktualizacje systemu

Każde oprogramowanie wymaga poprawek i dodania nowych funkcji i nie inaczej jest z systemem PS 4. Obsługa komend głosowych w języku polskim, wprowadzona została przy aktualizacji oprogramowania do wersji 2.0, natomiast możliwość wrzucania naszych nagrań z gier, na serwis Dailymotion od łatki 2.50. Co prawda aktualizacje nie są obowiązkowe, jednak jeżeli chcemy korzystać z usług sieciowych, czy grać online, musimy się na nie zgodzić.

gry na ps

Gry - na wyłączność

Większa pamięć i moc, pozwoliły na wyświetlanie gier w full HD (1920 x 1080 pikseli). Zestawienie jakości gier multiplatformowych, wypada dla konsoli Sony bardzo dobrze. Przykładem jest tu gra Call of Duty: Advanced Warfare (od 168 zł), wygląda lepiej na PS4, niż na Xbox One. Czasem, wersja na Playstation posiada dodatki (tryby gry, rodzaje broni), lub ma możliwość wczytania stanu rozgrywki z edycji na PS3.

Popularnym ostatnio trendem, stało się tworzenie reedycji z poprzednich generacji konsol, wyposażonych w nową grafikę i dodatki. Za przykład może tu posłużyć gra The Last of Us: Remastered (od 123 zł). Tytułami, które mają największy wpływ na uwagę kupujących konsole są tytuły, których próżno szukać na innych platformach. Na PlayStation 4 są to m.in. Uncharted 4 i Killzone: Shadow Fall (od 118 zł).

Udostępnianie rozgrywki, czyli funkcja Share Play

Dzięki funkcji Share Play, możemy oddać za pośrednictwem internetu, rozgrywkę na naszej konsoli w ręce innego gracza. Wybierając tryb kooperacji rywalizacji lub dwuosobowy, możemy bawić się, posiadając tylko jedną kopie gry. Share Play jest ograniczona czasowo i pogarsza jakość obrazu, jednakże jest to przydatny dodatek. Jeżeli znajomy zastanawia się nad zakupem gry, którą my posiadamy, możemy mu ją udostępnić na próbę. W zamian ta osoba pomoże nam przejść trudny fragment innej produkcji, z którym nie potrafimy sobie poradzić.

Udostępnij:

Zobacz