Współczesne gry komputerowe potrafią dosłownie zachwycać swoją szatą graficzną i możliwościami. Aby jednak móc bez przeszkód cieszyć się tym wszystkim, trzeba posiadać dość mocny komputer. Przed dokonaniem jakichkolwiek decyzji na zakupach warto dowiedzieć się jak najwięcej o współczesnym sprzęcie – dość łatwo można tu znacznie przepłacić lub kupić coś nieodpowiedniego, co nie zapewni nam zadowalającej wydajności. Sporo trudności w wybraniu najlepszych rozwiązań sprawia fakt, że oferty na rynku nieustannie się zmieniają i bez przerwy pojawia się tu całe mnóstwo nowych modeli. Trzeba zatem poświęcić na to nieco czasu, tym bardziej, że naprawdę dobry komputer może być niemałym wydatkiem.
Każdy z nas wie, że procesor jest sercem komputera. Odpowiada on za wszystkie procesy obliczeniowe, przez co ma ogromny wpływ na płynne działanie naszego sprzętu. Współczesne karty graficzne w dużym stopniu przejęły tę funkcję od niego w przypadku gier, bowiem teraz to one odpowiadają za znaczną część mocy obliczeniowej. Nie oznacza to jednak, że możemy zrezygnować z dobrego procesora – przeciwnie, nadal jest to absolutna podstawa w faktycznie dobrym komputerze. Aby wybrać odpowiedni model, trzeba bliżej zapoznać się z kilkoma specjalistycznymi pojęciami używanymi do opisywania procesorów. Znacznie ułatwi nam to zakupy.
APU, czyli accelerated processing unit. Powszechnie stosowane nazwy to właśnie procesor lub CPU. Oznacza on czip krzemowy, w którym zintegrowany jest procesor oraz układ graficzny.
Cache – bardzo ważny parametr procesora. Większa pojemność cache zawsze oznacza lepszy i bardziej wydajny procesor. Jest to pamięć podręczna, zintegrowana bezpośrednio z procesorem.
CPU to inaczej procesor. Skrót oznacza "central processing unit".
Overlocking – pojęcie oznaczające własnoręczne zwiększanie mocy procesora ustalonej fabrycznie przez producenta. W polskim języku używa się też słowa podkręcanie.
Radiator stanowi bardzo ważny element każdego procesora. W większości przypadków jest zintegrowany ze specjalnym wentylatorem, z którym odpowiada za chłodzenie jednostki w czasie pracy.
Rdzeń to swego rodzaju serce procesora. To właśnie on odpowiada za przeprowadzanie obliczeń. Współczesne procesory posiadają więcej niż jeden rdzeń – na przykład cztery.
Socket, czyli specjalne miejsce w płycie głównej, w której umieszcza się procesor. Trzeba uważać, czy dany procesor może współpracować z naszą płytą główną.
TDP to parametr oznaczający, przy jakiej maksymalnej ilości ciepła procesor jest w stanie sprawnie pracować. Skrót oznacza "thermal design power".
Wątek najczęściej jest temu, jak wiele rdzeni użyto w procesorze. Oznacza on potok obliczeniowy jaki przetwarza dana jednostka.
Bez dobrej karty graficznej nie będziemy mogli cieszyć się najnowszymi grami i podziwiać ich szaty graficznej. Również w tym przypadku osoby, które nie śledzą na bieżąco tego rynku i wszystkich nowości wypuszczanych przez producentów mogą mieć nieco problemów z wybraniem odpowiedniego dla siebie modelu. Jednym z najważniejszych pojęć jakie trzeba tutaj znać jest GPU, czyli "graphics processing unit". Skrót oznacza czip w karcie graficznej, który jest odpowiedzialny za jej moc obliczeniową. Na rynku znajdziemy karty wielu producentów, ale same montowane w nich GPU pochodzą zwykle od dwóch firm – AMD oraz Nvidia.
Wnętrze komputera jest oczywiście kluczowe, ale trzeba pamiętać także o monitorze – bez niego również nie będziemy mogli cieszyć się zbyt dobrymi wrażeniami w czasie grania. Na rynku spotkamy się z potężnym wyborem monitorów dla różnych użytkowników, w tym również dla graczy. Często w pierwszej kolejności zwraca się uwagę tylko na przekątną ekranu, która w gruncie rzeczy jest kwestią indywidualną i ciężko wskazać tu konkretne rozwiązanie. Niektórzy uwielbiają ogromne ekrany, inni z kolei wolą coś mniejszego, uważając to za wygodniejsze.
Płyta główna to jeden z najważniejszych elementów komputera, który ma wielki wpływ na sprawne działanie wszystkich innych podzespołów. W czasie wybierania odpowiedniego modelu dość łatwo można wpaść w kilka pułapek które powodują, że cały zestaw nie ma racji bytu. Należy unikać kupowania płyt ze zbyt małą ilością gniazd SATA oraz USB. Dobra płyta główna powinna również dawać nam możliwość późniejszego podkręcania mocy procesora. Trzeba także uważać, aby wybrany model mógł współpracować ze wszystkimi innymi podzespołami.
Jeśli ktoś chce zbudować rzeczywiście mocny zestaw do gier, to musi zainwestować we wszystkie podzespoły równomiernie. Dużym błędem jest kupowanie na przykład dobrego, drogiego procesora z najwyższej półki i zaniedbywanie przez to karty graficznej. W takim przypadku te mocniejsze podzespoły i tak nie osiągną nawet części swojej mocy i będą zwyczajnie się marnować. Upewnienie się co do kompatybilności wszystkich podzespołów przed dokonaniem zakupu również jest bardzo ważne – kupując zbyt lekkomyślnie możemy narazić się na naprawdę spore straty.