• Nowinki technologiczne - bądź na bieżąco!

Dobry dron - cena, model

Dobry dron - cena, model

Drony są coraz popularniejsze, znajdują bowiem nie tylko militarne, ale i komercyjne zastosowanie. Duże firmy np. Amazon Polska już teraz myślą nad wprowadzeniem w życie innowacyjnych rozwiązań, które mają usprawnić transport. Jednak sprzęty te mogą mieć wiele różnych zastosowań, niekoniecznie związanych z biznesem. Każdy z nas w zasadzie może posiadać bezzałogowy statek.

Czym jest dron?

To bezzałogowy statek powietrzy, który pierwotnie wykorzystywany był tylko do celów militarnych. Z uwagi na niewielkie rozmiary nie może przewozić pasażerów i załogi, a sterowanie odbywa się w sposób zdalny np. przy pomocy komputera.

Dron a samolot zdalnie sterowany - różnice

Cywilny czy rekreacyjny to jednak nie to samo co samolot zdalnie sterowany. Dlatego też stosuje się  odpowiednie nazewnictwo, aby całą sprawę uprościć. RPV (Remote Piloted Vehicle) to modele sterowane za pomocą kontrolera. RC FPV (First Person  Vehicle) to urządzenia zdalnie sterowane, do których podłączona jest kamera pozwalająca na oglądanie widoków jak z kabiny samolotu. UAV to urządzenia sterowane za pomocą komputera, można je również zaprogramować z góry. UAV to właśnie drony.

dron wyposażony w kamerę

Dron z kamerą - do czego go wykorzystać?

Można wykorzystywać na wiele różnych sposobów:

  • w celach militarnych - do obserwowania i wykonywania działań wojskowych,
  • w celach cywilnych - do badania miejsca trudno dostępnych np. okolic podbiegunowych (pomiar warstwy ozonowej),
  • w celach komercyjnych - do kręcenia filmów czy fotografowania z dużej wysokości, dostarczania przesyłek kurierskich,
  • w celach rekreacyjnych  - wykorzystywane są jako forma zabawy, tak samo jak zdalnie sterowane samoloty.

Drony kontra polskie prawo

W Polsce każdy może posiadać i używać drona, ale pod warunkiem, że będzie on latał jedynie w zasięgu wzroku jego operatora i to poza przestrzenią powietrzną kontrolowaną oraz strefą D, P i R. Ponadto obowiązują też dodatkowe ograniczenia. W przypadku sprzętów cięższych niż 25 kg należy uzyskać pozwolenie pozwalające na latanie w kategorii specjalnej. Jednak taki sprzęt nadal musi poruszać się w zasięgu wzroku jego użytkownika. Poza tym urządzenie tego typu musi przejść odpowiednie badania techniczne. Z kolei osoby wykonujące odpłatne usługi z użyciem drona np. filmowanie z lotu ptaka powinny uzyskać świadectwo kwalifikacji, wykupić ubezpieczenie OC oraz przejść obowiązkowe badania lotniczo-lekarskie.

podział dronów

Rodzaje dronów

Sprzęt ten dzieli się przede wszystkim z uwagi na ich zastosowanie oraz ilość użytych do ich budowy wirników. Są to między innymi:

  • quadrocoptery -zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj dronów, które posiadają cztery śmigła, wykorzystywane są jako zabawka i sprzęt rekreacyjny lub w celach komercyjnych,
  • hexacoptery - maszyny profesjonalne wyposażone w sześć śmigieł, często wykorzystuje się je do nagrywania filmów video, gdyż mogą udźwignąć cięższy sprzęt,
  • octocoptery - jak sama nazwa wskazuje posiadają osiem wirników.

Dron z kamerą - dla fotografów i filmowców

Mimo swoich niewielkich rozmiarów okazują się być doskonałym uzupełnieniem klasycznej oferty fotografów i kamerzystów. Ujęcia z lotu ptaka wciąż robią ogromne wrażenie i są bardzo atrakcyjne wizualnie. Drony coraz częściej są więc wykorzystywane na ślubach, sesjach plenerowych  czy planach filmowych.

drony w sporcie

Sporty ekstremalne a drony

Bezzałogowce są także idealnym sprzętem podczas kręcenia filmów przez osoby uprawiające spory ekstremalne. Za pomocą specjalnej aplikacji na telefonie, kasku czy opasce na ręce urządzenie podąża za sportowcem i kręci cały czas jego wyczyny. Istnieje także możliwość zakupienia specjalnych model  quadrocopterów do kamer GoPro.

Sterowanie dronem, za pomocą smartfona

Już dzisiaj niewielkie drony można sterować za pomocą telefonu wyposażonego w system operacyjny iOS czy Android. Niektóre zestawy są bardzo ciekawe i pozwalają na skorzystanie z dużej ilości dodatkowych opcji czy gier. W zależności od możliwości, maszyną można nie tylko latać, ale i podłączyć do niego niewielką kamerę.

Udostępnij:

Zobacz