• Nowinki technologiczne - bądź na bieżąco!

Monitor – wybieramy odpowiedni model dla grafika

Monitor – wybieramy odpowiedni model dla grafika

Monitor graficzny

Wybór odpowiedniego monitora do obróbki grafiki i zdjęć to niezwykle ważna rzecz. Warto dowiedzieć się, na co należy zwracać największą uwagę przy takich zakupach.

Bez dobrego monitora żaden grafik czy fotograf nie byłby w stanie prawidłowo wykonywać swojej pracy. Oczywiście, modele przeznaczone dla profesjonalistów muszą posiadać jak najlepsze parametry, przez co nierzadko jest to dość duża inwestycja. Z drugiej strony nigdy nie wolno na tym oszczędzać, bowiem kupno gorszego monitora w porównaniu do swoich potrzeb może skończyć się o wiele gorszą wydajnością w pracy. Oczywiście, wybranie czegoś dobrego nie jest łatwym zadaniem. Na rynku spotkamy się obecnie z ogromnym wyborem modeli przeznaczonych zarówno dla grafików, jak i fotografów. Trzeba dokładnie przyjrzeć się najpopularniejszym rozwiązaniom i zobaczyć, co może być najlepsze akurat dla nas.

Monitor dla grafika

Graficy pracują na różne sposoby, a ich potrzeby też mogą być bardzo zróżnicowane. Z tego powodu praktycznie nie da się określić, który konkretnie monitor będzie dobry dla grafika – wszystko zależy bowiem od indywidualnych wymagań danej osoby. Osoby początkujące nie muszą wcale wydawać kilku tysięcy złotych na monitor z najwyższej półki, bowiem do zdobywania doświadczenia w zupełności wystarczy coś całkiem dobrego za rozsądną cenę. Na zdecydowanie największe wydatki muszą przygotować się graficy, którzy przygotowują materiały do druku. W tym przypadku idealne oddanie barw na monitorze jest niesamowicie istotne.

Monitor dla fotografa

Na nieco tańsze monitory mogą zdecydować się te osoby, które obrabiają zdjęcia jedynie w wersji cyfrowej. Jeśli ktoś zajmuje się jednak fotografią naprawdę profesjonalnie i przygotowuje zdjęcia nie tylko cyfrowo, ale również do druku, to koniecznie musi zainwestować w coś lepszego. Również w tym przypadku bardzo ważną rzeczą jest idealne oddanie barw. Monitory dla fotografów posiadają często również specjalne, równomierne podświetlenie które zapobiega jakimkolwiek złudzeniom i niedokładnością w ocenie kolorów.

Na co zwracać uwagę?

parametry dobrego monitora

Matryca – odpowiedni rodzaj

Jakość wyświetlanego obrazu jest uzależniona od wielu czynników, zaś matryca należy do najważniejszych z nich. W przypadku osób zajmujących się grafiką najgorszym wyborem jest wybór monitora z matrycą TN, która zwykle nie spełnia oczekiwań. Godne polecenia są natomiast monitory iPS, szczególnie wyposażone w specjalną, matową powłokę.

Rozdzielczość i przekątna

Praca na małym ekranie nie jest tu polecana, bowiem znacznie ogranicza to nasze możliwości w dokładnej ocenie obrazu. Najlepiej wybrać monitor z przekątną ekranu wynoszącą ponad 20 cali. Jeśli chodzi o rozdzielczość, to im wyższa, tym lepiej – warto zainwestować w monitor full HD lub lepszy.

Jakość ekranu

Jakość ekranu możemy ocenić po ilości zastosowanych w nim nitów. Minimalna liczba powinna wynosić 250 – im więcej, tym lepszy ekran.

Gamut

Wybranie monitora o jak najszerszym spektrum barw to rzecz absolutnie niezbędna dla każdego profesjonalnego grafika czy fotografa. Jedynie on pozwoli nam na faktycznie dokładną pracę z kolorami. Za absolutne minimum powszechnie uważana jest paleta AdobeRGB – co prawda osoby początkujące mogą wybrać coś z niższej półki, ale w tym przypadku najlepiej jest od razu dysponować czymś faktycznie dobrym. Dobrym rozwiązaniem jest także monitor posiadający funkcję własnoręcznej kalibracji.

Podświetlenie

Podświetlenie monitora ma wielki wpływ na nasze postrzeganie barw. Z tego powodu musi ono być równomierne. Bez tego tracimy możliwość dokładnej oceny barw na grafice, co sprawia z kolei, że obróbka jakiegokolwiek materiału będzie niedokładna.

Kontrast

O tym parametrze zapomina się dość często, choć również on w wielkim stopniu wpływa na to, czy praca z danym monitorem jest wygodna i dokładna. Warto zwracać na to uwagę i uważać zwłaszcza na chwyty marketingowe niektórych producentów, którzy w parametrach monitora podają bardzo wysoką jakość kontrastu. Zazwyczaj chodzi tu jednak o kontrast dynamiczny, który nie decyduje zbytnio o rzeczywistych możliwościach modelu.

Udostępnij:

Zobacz