• Nowinki technologiczne - bądź na bieżąco!

Słuchawki: zamknięte czy otwarte, douszne.. Jak wybrać?

Słuchawki: zamknięte czy otwarte, douszne.. Jak wybrać?

Pierwsze ze słuchawek ważyły cztery i pół kilo. Głównie wykorzystywano je w centralach telefonicznych.

Obecnie słuchawki ważą jedynie kilkadziesiąt gramów. Wielbiciele muzyki mogą swobodnie wybrać dany model, który odpowiada najlepiej ich preferencjom. Należy jednak zaznaczyć, że sam zakup konkretnych już słuchawek nie  jest taki oczywisty oraz taki prosty. Dlaczego? Chociażby dlatego, że producenci na sam rynek wprowadzili wiele rodzajów słuchawek o różnym wyglądzie oraz o różnych parametrach.

Rodzaj słuchawek

Słuchawki zamknięte czy otwarte

Podział na słuchawki otwarte oraz na słuchawki zamknięte jest podziałem, który najczęściej jest stosowany przez producentów. Różnica polega na dopasowaniu się słuchawki do ucha.

Słuchawki otwarte

Jeśli chodzi o słuchawki otwarte to one nie przylegają do kanału słuchowego szczelnie. Nasze ucho ma zapewnioną pewnego rodzaju wentylację. Podczas słuchania muzyki w tychże słuchawkach warto zaznaczyć, że otoczenie może słyszeć dźwięki wydobywające się z naszych słuchawek. Jednocześnie słuchawki otwarte także przepuszczają zewnętrzy hałas. Jeśli chodzi o przeznaczenie otwartych słuchawek to warto wspomnieć, że idealnie nadają się do użytku domowego lub też spokojnych jak i także cichych miejsc.

Wysoka jakość muzyki

Słuchawki zamknięte zamykają bardzo szczelnie nasz kanał słuchowy. Co za tym idzie do ucha nie docierają absolutnie żadne dźwięki niepożądane. Kanał słuchowy nie ma żadnej wentylacji. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że przy tychże słuchawkach mamy do czynienia z szybkim zmęczeniem narządu słuchu. Słuchawki zamknięte zdecydowanie nadają się do miejsc bardzo zatłoczonych oraz do miejsc głośnych. Słuchawki zamknięte są świetne dla osób, które bardzo dużo podróżują pociągami jak i także komunikacją miejską.

Oprócz słuchawek otwartych jak i także zamkniętych do wyboru mamy także słuchawki półotwarte. Słuchawki półotwarte łączą ze sobą zalety obu rozwiązań powyższych. Zdecydowanie one zapewniają naszym uszom wentylację oraz izolują od hałasu, który dochodzi z zewnątrz. Należy jednak wspomnieć, że są to najdroższe konstrukcje.

Słuchawki douszne

Innym (równie popularnym) rodzajem słuchawek są konstrukcje dokanałowe. Jak łatwo jest się domyśleć po samej nazwie są to słuchawki, które umieszczane są wewnątrz kanału słuchowego. Słuchawki te idealnie się sprawdzają podczas jazdy komunikacją miejską jak i także podczas joggingu.

Warto to wiedzieć!

Warto wiedzieć, że mimo tego, że douszne słuchawki jak i także słuchawki dokanałowe są potraktowane jako pewnego rodzaju konstrukcja spójna to różnią się od siebie różnego rodzaju elementami drobnymi budowy. Douszne konstrukcje tak zwane pchełki są najczęściej projektowane na kształt owalu spłaszczonego i wprowadzane są bezpośrednio do usznej małżowiny. Z kolei zaś dokanałowe słuchawki są bezpośrednio umieszczane w tak zwanym kanale słuchowym jak i także są wyposażone w silikonowe uszczelki, które izolują ucho od dźwięków z zewnętrznego otoczenia.

Słuchawki nauszne

Przeciwieństwo do słuchawek dokanałowych stanowią konstrukcje tak zwane nauszne. Przylegają one do małżowiny usznej bezpośrednio od strony zewnętrznej. Zaś głośniki są ze sobą połączone pałąkiem. Wśród tychże słuchawek właśnie wyróżniamy słuchawki zamknięte jak i także słuchawki otwarte. Możemy także dokonać podziału na urządzenia zakładane z góry na głowę jak i także zakładane z tyłu głowy.

Słuchawki zauszne

W słuchawkach zausznych głośniki nie są połączone pałąkiem. Dodatkowo mają specjalne "haczyki". Dzięki nim właśnie słuchawka, przylega do małżowiny usznej i jest zakładana za nasze ucho.

Brzmienie słuchawek

Słuchawki z mikrofonem

Słuchawki z mikrofonem są rozwiązaniem świetnym dla osób, które potrzebują tak zwanego rozwiązania zintegrowanego, czyli słuchawek jak i także mikrofonu. Konstrukcje te są bardzo wygodne w użytkowaniu. Nie wymagają one także ustawienia sprzętu dodatkowego jak i także podłączenia jakichkolwiek kabli. Słuchawki wraz z mikrofonem są wykorzystywane przez osoby zarówno w domu jak i także w pracy (np. w call center)

Słuchawki bezprzewodowe

Powinniśmy być wdzięczni za coraz to nowsze rozwiązania oraz technologie. Obecnie dzięki temu nie musimy kupować sprzętu z dużą ilością kabli do podłączenia. Jednakże nadaj jest to sposób komunikacji, który jest najpopularniejszy. Bezprzewodowe słuchawki możemy podłączyć do każdego urządzenia, które odpowiada za generowanie dźwięki oczywiście także bezprzewodowo. Producenci oferują w zakresie tym dwie możliwości. Jest to możliwość poprzez moduł bluetooth jak i także radiowo. W zasadzie zarówno rozwiązanie bezprzewodowe jak i także rozwiązanie przewodowe mają swoich zwolenników jak i naturalnie także przeciwników. Zatem musimy rozważyć wszelkie zalety oraz wady każdego z powyższych typów słuchawek.

Jakie słuchawki: douszne, bezprzewodowe?

Gdy znamy już rodzaje słuchawek jak i także ich podstawowe cechy to zdecydowanie jest łatwiej dopasować je do sposobu użycia jak i także do przeznaczenia. Dobór sprzętu nie tylko sprawi, że będziemy czerpać przyjemność ze słuchania muzyki i oglądania filmu, ale także komfort ich noszenia. Poniżej kilka propozycji.

Słuchawki dla graczy

Dla osób, które są graczami i to zapalonymi, na przykład grających w gry multiplayer doskonałym rozwiązaniem są multimedialne słuchawki, które są połączone z mikrofonem. Słuchawki te są wyposażone w opcje jak i także w funkcje dodatkowe. Najlepiej jest jak przetworniki były duże, a już sama konstrukcja by była zamknięta. Słuchawki dobre dla graczy muszą być bardzo wygodne i pod żadnym pozorem nie męczyć nam przy użytkowaniu długotrwałym.

Słuchawki do biegania

Dla osób, które uwielbiają aktywność fizyczną idealne sprawdzą się słuchawki zauszne bądź też douszne. Powinny to także być słuchawki bezprzewodowe, które nie będę krępowały ruchów naszych podczas fizycznych ćwiczeń.

Komfortowe słuchawki

Słuchawki dla dzieci

Jeśli chodzi o słuchawki dla dzieciaczków to najważniejsza jest odporność oraz trwałość na wszelkie mechaniczne uszkodzenia jak i także wygląd, który dla dziecka musi być bardzo atrakcyjny. Jednak zupełnie znaczenia nie ma czy słuchawki będą nauszne czy też dokanałowe. Wszystko jest tutaj zależne od indywidualnych preferencji rodziców oraz samego dziecka. Biorąc pod uwagę zdrowotne względy to najlepiej jest zakupić nauszne słuchawki.

Słuchawki dla DJ

Zdecydowanie praca, którą wykonuje DJ wymaga wielu rozwiązań bardzo profesjonalnych. Rozwiązania te nie tylko uchronią nas przed hałasem z zewnątrz jak i także zapewnią wysoką jakość dźwięku. Dla osób tych słuchawki powinny być zamkniętymi konstrukcjami, które szczelnie otaczają ucho. Warto jest wybrać modele o jakości wysokiej, ponieważ będą one na uszkodzenia mechaniczne jak najbardziej odporne.

Słuchawki dla audiofilii

W dzisiejszych czasach producenci dla uzyskania doznań estetycznych jeszcze większych to przygotowują konstrukcje, które są dopasowane do konkretnego typu muzyki. Właśnie dzięki temu dźwięk jest zgodny bardzo z rzeczywistością. Tego typu słuchawki (HiFi) przede wszystkim charakteryzują się jakością bardzo wysoką dźwięku. Dodatkowo mamy do czynienia z estetycznym oraz nowoczesnych wyglądem.

Udostępnij:

Zobacz