Virtual reality, a więc rzeczywistość (real) wirtualna znajduje zastosowanie w coraz większej licznie branż, w tym oczywiście w grach komputerowych. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii informatycznej można wykreować obraz sztucznej rzeczywistości, czyli multimedialnej wizji przestrzeni. Rozwiązanie to pozwala na stworzenie symulacji komputerowej fikcyjnego świata sci-fi lub prawdziwej rzeczywistości.
Gry komputerowe oparte na tego typu narzędziach mogą naprawdę zrewolucjonizować rynek. Już dzisiaj znane rozwiązania z zakresu VR umożliwiają na wykorzystywanie bodźców wizualnych i dźwiękowych, rzadziej dotykowych, zapachowych i smakowych. Rynek gier komputerowych wychodzi teraz naprzeciw oczekiwaniom fanów gier i dzięki specjalnym okularom stwarza unikalną możliwość wkroczenia do całkiem innego, nowego świata.
Rzeczywistość wirtualna nie jest oczywiście jeszcze tak popularna jak klasyczne metody rozgrywki. Obecnie wielu znanych producentów sprzętu komputerowego postanowiło zająć się produkcją gogli VR. To akcesorium wciąż stosunkowo drogie, a ponadto aby działało należy posiadać jeszcze komputer o odpowiednio wysokich parametrach.
Na rynku istnieją wprawdzie tańsze wersje takich gogli, ale nie gwarantują one obrazu wysokiej jakości jak modele najdroższe. Zresztą można je stworzyć także samodzielnie postępując zgodnie z instrukcją i korzystają z dostępnej w internetowym sklepie aplikacji.
Oczywiście wybór odpowiedniego modelu gogli VR zależy głównie od potrzeb oraz możliwości finansowych gracza. Coraz więcej producentów decyduje się na produkcję tego typu gadżetów, więc trzeba tylko poczekać aż ich ceny spadną i będą mogli sobie na nie pozwolić już wszyscy. Jak dotąd największą popularnością cieszą się z oczywistych powodów okulary najtańsze.
Wielu twórców gier komputerowych wykorzystuje w swoich produkcjach odzwierciedlenie świata rzeczywistego luz rzeczywistości do niego podobne. Okazuje się, że narzędzia virtual reality wykorzystywane mogą być przede wszystkim w różnego typu symulatorach pojazdów (samolot, ciężarówka), maszyn, lotnisk i wielu innych. Innym gatunkiem gier komputerowych, które z powodzeniem mogą wykorzystywać wirtualną rzeczywistość są gry, które wykorzystują perspektywę pierwszej osoby (FPP). Rozwinąć mogą się również bardzo popularne gry MMORPG. Wszystko jest tylko kwestią czasu.
Na rynku już teraz znaleźć można kilka tytułów, których twórcy postanowili wykorzystać narzędzia związane z wirtualną rzeczywistością. Kreatywność nie zna w zasadzie granic, a więc zakres tematyczny jest bardzo szeroki. Ciekawą propozycją jest na przykład symulator operacji chirurgicznych. Z drugiej strony warto pamiętać, że wirtualna rzeczywistość to nie tylko nowe tytuły, ale i część z najpopularniejszych gier.
Okazuje się, że virtual reality może naprawdę zrewolucjonizować świat gier komputerowych, a także architekturę czy medycynę. Warto jednak mieć również świadomość, że powszechne korzystanie z narzędzi wirtualnej rzeczywistości może nieść ze sobą wiele zagrożeń. Największym z nich jest chyba choroba symulacyjna, której skutki przypominają te charakterystyczne dla choroby lokomocyjnej. Są to przede wszystkim apatia, nudności, senność, zawroty głowy, a także ograniczona zdolność do zachowania koncentracji. Ponadto virtual reality może dość mocno uzależniać, zresztą tak jak klasyczne gry komputerowe. Trzeba więc korzystać z jej możliwości z głową.