• Nowinki technologiczne - bądź na bieżąco!

Jak można wykorzystać wirtualną rzeczywistość?

Jak można wykorzystać wirtualną rzeczywistość?

Rozwój rynku VR

Wirtualna rzeczywistość staje się ważną częścią naszego codziennego życia. Przewiduje się, że w 2025 roku ten rynek będzie już wart 80 milionów dolarów, z czego 45 mld dolarów pochodzić będzie ze sprzedaży sprzętu, a 35 mld dolarów ze sprzedaży oprogramowania.

Producenci sprzętu do Virtual Reality

Do podziału jest sporo, dlatego giganci wirtualnej rzeczywistości, tacy jak Oculus Rift czy HTC z goglami Vive, będą wyścigowa się do fotela lidera. Dużo zyskają także producenci kart graficznych, tacy jak NVIDIA.

Gogle - drogie gadżety, czy użyteczny sprzęt?

Marketing związany z wirtualnymi goglami na razie skupia się przede wszystkim na entuzjastach gier komputerowych, którzy chętnie sięgają po tego typu nowinki. Jest to z pewnością dobry kierunek, gdyż takie gadżety na początku nie są tanie, a doliczyć do nich należy również koszt zakupu dobrej karty graficznej. Koszt karty z oznaczeniem VR Ready to w tym momencie około 1500 złotych.

Oczywiście wirtualna rzeczywistość ma znacznie większe możliwości. Przy pomocy gogli VR można chociażby oglądać zarówno zwykłe filmy, jak i te 3D w wyjątkowo dobrej jakości. A do tego dochodzi też ewentualna możliwość poruszania się po wirtualnym świecie filmów czy programów telewizyjnych.

Wirtualna rzeczywistość, a praca

Wirtualną rzeczywistością zaczynają się też interesować firmy komercyjne, które łączą tę technologię z możliwością lepszego komunikowania się z klientami, efektywniejszego przedstawianiem nowych produktów oraz podwyższenia poziomu szkoleń. Łatwiejsza stać się może również współpraca z pracownikami zdalnymi czy tymi, którzy często podróżują.

I jak się okazuje, nie są to tylko marzenia na przyszłość, czego przykładem jest zastosowanie wirtualnej rzeczywistości przez agencję Sotheby’s International Realty. Sprzedawanie luksusowych nieruchomości stało się dla jej agentów dużo prostsze, gdyż mogą oprowadzić swoich klientów po luksusowych rezydencjach na całym świecie, właśnie przy pomocy wirtualnych gogli. Tym bardziej, że w ciągu jednego dnia można obejrzeć kilkanaście do kilkudziesięciu nieruchomości, w tym także te wciąż zamieszkane.

wirtualna rzeczywistość

Technologia wirtualnej rzeczywistości może się także okazać pomocna w przypadku inżynierów krajobrazu czy architektów wnętrz, którzy stworzone przez siebie projekty będą mogli przedstawić w postaci wirtualnej. Wówczas klientom łatwiej jest sobie wyobrazić efekt końcowy, a ekspertom wprowadzić ewentualne zmiany.

Wirtualna rzeczywistość zmieni też sposób sprzedaży samochodów, dając klientom możliwość sprawdzenia jak wygląda dany pojazd z opcjonalnym wyposażeniem czy w innym kolorze. Oprócz tego, technologia ta skróci proces projektowania i to nie tylko samochodów. Inżynier projektując urządzenie będzie mógł bez problemu przejść się wokół maszyny czy wejść do projektowanej w systemie CAD koparki, samolotu, jachtu bądź hali fabrycznej.

Ukazanie walorów największych atrakcji turystycznych na świecie właśnie w wirtualnej rzeczywistości przysporzy również klientów biurom podróży. Takie udogodnienie przyda się także hotelom, po których będzie można odbyć wirtualny spacer i przekonać się czy warto w nich wynająć pokój.

Medycyna, wojsko i szkolnictwo

Wirtualna rzeczywistość to także doskonałe narzędzie, z którego skorzysta medycyna, wojsko i szkolnictwo. W tym pierwszy przypadku technologia ta przyda się do szkolenia lekarzy i przygotowywania ich do wykonania trudnych operacji. W wirtualnym świecie mogą oni przećwiczyć taką procedurę, dzięki obrazowi stworzonemu na podstawie tomografii lub rezonansu. Co ciekawe możliwe będzie także zdalne sterowanie na odległość robotem medycznym.

Wirtualna rzeczywistość w psychoterapia

Wirtualna rzeczywistość jest już wykorzystywana przez lekarzy psychiatrów do leczenia pacjentów cierpiących między innymi na stres pourazowy, klaustrofobię, arachnofobię czy też lęk przed lataniem.

Czołgi zastąpione.. goglami?

Wojsko największe korzyści widzi w możliwości symulacji pola walki. Przykładem firmy podejmującej działania w tej dziedzinie jest polska firma Farm 51. W 2015 roku firma ta stworzyła oddzielny zespół, który skupia się na rozwoju nowatorskiej technologii Reality 51. Technologia opracowana przez ten zespół pozwala m.in. skanować rzeczywiste obiekty i przenosić je do wirtualnego świata. Dzięki temu żołnierze, czy członkowie brygad antyterrorystycznych mogą ćwiczyć w obiekcie, z którego za chwilę mają np. odbić zakładników.

Na zakończenie warto kilka słów poświęcić zastosowaniom wirtualnej rzeczywistości w szkolnictwie. Dzięki niej uczniowie mogą nie tylko zwiedzać odległe miejsca na lekcjach geografii czy uczestniczyć w historycznych wydarzeniach, ale również nabywać umiejętności praktycznych. Bez trudu można wyobrazić sobie szkolenie spawacza, gdzie w wirtualnym symulatorze uczeń nabywa niezbędnych umiejętności zanim jeszcze zacznie fizyczne spawać elementy pod okiem instruktora. Podobnie szkolić można operatorów maszyn, serwisantów, laborantów czy personel medyczny.

Udostępnij:

Zobacz