Drony cieszą się coraz większą popularnością i dziś myślimy o nich nie tylko jako o rozwiązaniach, z których może korzystać armia. Nie mniejsze znaczenie mają dla nas ich zastosowania komercyjne oraz możliwości, jakie otwierają przed ludnością cywilną. Duże firmy już dziś poważnie zastanawiają się nad tym, czy drony nie okażą się ułatwieniem w procesie dostarczania określonych produktów, a przecież mówimy tu jedynie o jednym z wielu zastosowań, które już wkrótce mogą stać się naszą codziennością. Sam dron to bezzałogowy statek latający i jeszcze nie tak dawno rozwiązanie to znajdowało zastosowanie jedynie w armiach. Ich kompaktowe rozmiary mogą wydawać się ograniczeniem, drony nie nadają się bowiem ani do przewożenia załogi, ani pasażerów. Ich znakiem rozpoznawczym jest również to, że steruje się nimi zdalnie, najczęściej z wykorzystaniem komputera. Może się wydawać, że drony przeznaczone do użytku cywilnego są po prostu zdalnie sterowanymi samolotami, okazuje się jednak, że nie jest to prawda. Podział jest dość sztywny, a poruszanie się w jego obrębie jest możliwe dzięki oznaczeniom, które są takie same na całym świecie. Oznaczenie RPV opisuje modele, które są sterowane z wykorzystaniem kontrolera, a skrót RC FPV jest wykorzystywany w momencie, w którym chcemy opisać urządzenie zdalnie sterowane, do którego została podłączona kamera. Innym skrótem określa się urządzenia, którymi nie tylko można sterować za pośrednictwem komputera, ale nawet – zaprogramować z wyprzedzeniem ich trasę. Tu zastosowanie ma skrót UAV i właśnie on jest stosowany w opracowaniach, które dotyczą dronów.
Na pierwszy plan wysuwają się, oczywiście, te, które wykorzystujemy w celach militarnych, coraz częściej jednak mamy też do czynienia z dronami cywilnymi, które docierają do miejsc trudno dostępnych takich, jak choćby obszar podbiegunowy. To właśnie drony mierzą warstwę ozonową i poziom zanieczyszczenia. Często stosuje się je również podczas liczenia zwierząt. Od niedawna mówiąc o dronach zwracamy jednak również uwagę na ich zastosowania komercyjne. Drony są niezastąpione tak podczas kręcenia filmów, jak i w czasie wykonywania fotografii. Coraz częściej mówi się też o tym, że w przyszłości będą wykorzystywane z powodzeniem przez firmy kurierskie, choć dziś jeszcze może wydawać się to nieprawdopodobne. Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi dronami, często są one wybierane ze względu na ich przeznaczenie rekreacyjne. Można wykorzystywać je po prostu do zabawy, tak jak wykorzystuje się samoloty zdalnie sterowane. Mówiąc o dronach nie można zapominać również o regulacjach prawnych, jakie są z nimi związane, okazuje się bowiem, że jest to ciągle jedna z tych kwestii, które budzą spore kontrowersje. Obecnie w Polsce drony mogą być wykorzystywane przez każdego, choć muszą latać w zasięgu wzroku użytkownika i nie wolno im pojawić się zarówno w kontrolowanej przestrzeni powietrznej, jak i w tak zwanych strefach D, P oraz R. Jeśli dron waży więcej niż 25 kilogramów jego właściciel musi postarać się o pozwolenie, o ile planuje loty w tak zwanej kategorii specjalnej. Co ważne, nawet po załatwieniu tego rodzaju formalności należy zwracać uwagę na to, czy dron rzeczywiście porusza się w zasięgu wzroku swojego operatora. Urządzenie tego typu powinno też przejść badania techniczne. Jeśli kupujemy dron po to, aby wykonywać za jego pośrednictwem odpłatne usługi, musimy też postarać się o świadectwo kwalifikacji. Niezbędne jest także wykupienie ubezpieczenia OC.
Najpopularniejsze jest te kryterium, które uwzględnia ich zastosowanie, nie jest to jednak jedyne kryterium, z jakim mamy do czynienia. Najpopularniejsze są tak zwane quadracoptery. Ich znakiem rozpoznawczym jest to, że są one wyposażone w cztery śmigła. Są to również modele najtańsze. Poza nimi w sprzedaży dostępne są również profesjonalne maszyny z sześcioma śmigłami, a także te z nich, które mają aż osiem wirników. Obecnie drony najczęściej kupowane są przez kamerzystów i fotografów, znajdują jednak zastosowanie także wśród miłośników sportów ekstremalnych.