• Nowinki technologiczne - bądź na bieżąco!

Jakie niezbędne akcesoria powinien posiadać właściciel drona?

Jakie niezbędne akcesoria powinien posiadać właściciel drona?

Drony w ciągu ostatnich lat zdobywają coraz większą popularność i stale stają się czymś jeszcze powszechniejszym. Trudno jednak dziwić się temu, że cieszą się one tak dużym zainteresowaniem – oferują mnóstwo ciekawych możliwości i sporo doskonałej zabawy. Wybór modeli dostępnych na rynku jest obecnie ogromny, w związku z czym ceny również są bardzo zróżnicowane. O ile najbardziej podstawowe to wydatek rzędu 200 – 300 zł, o tyle za te najlepsze możemy zapłacić kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. W każdym przypadku – zarówno przy najtańszym jak i najdroższym modelu – trzeba pamiętać o dobrym wyposażeniu, bez którego eksploatacja takiego drona byłaby niemożliwa.

Rynek tych urządzeń stale rośnie. Według przewidywań analityków, w samym 2017 roku na całym świecie sprzedanych zostanie około 300 tysięcy sztuk. Co ciekawe, Polska jest jednym z największych producentów zarówno samych dronów, jak i podzespołów do nich. W naszym kraju projektuje się mnóstwo nowych rozwiązań, które wspomagają rozwój tego rynku.

Części i akcesoria do drona

Uważane przede wszystkim za o wiele tańsze i praktyczniejsze rozwiązanie do niektórych zadań, niż śmigłowce. Mogą dotrzeć niemalże wszędzie tam, gdzie nie docierają większe maszyny latające, co w niektórych przypadkach czyni z nich niezastąpioną pomoc. Samo kierowanie jest także znacznie łatwiejsze i nie wymaga zdobywania licencji czy uprawnień – przynajmniej jeśli chodzi o latanie amatorskie. Osoby zainteresowane profesjonalnym lataniem dronami muszą ukończyć stosowny kurs i egzamin, których cena wynosi kilka tysięcy złotych.

Nie istnieje nadal oficjalny sposób klasyfikowania owego sprzętu. Zwykle robi się to pod względem liczby zamontowanych w nich śmigieł. Najczęściej spotykane modele są wyposażone w cztery śmigła – to właśnie ich należy szukać w tańszych modelach, choć nie brakuje ich również w modelach z najwyższej półki. W innych modelach montuje się sześć lub osiem śmigieł. Ma to wielki wpływ na funkcjonalność takiego urządzenia, bowiem duża liczba śmigieł znacznie zwiększa precyzję w pilotażu. Do każdego drona, niezależnie od jego ceny oraz ilości śmigieł, musimy posiadać kilka podstawowych akcesoriów.

Baterie i anteny

Jednym z problemów dotyczących dronów nadal jest stosunkowo krótki czas, w jakim mogą one latać – zwykle wynosi on góra kilkanaście minut. Ograniczenia związane z pojemnością baterii są dość poważną przeszkodą, choć istnieją sposoby na to, aby przynajmniej trochę je obejść. Do wielu modeli można dokupić dodatkowe baterie, które znacznie wydłużają czas lotu. Piloci mają również spory wybór, jeśli chodzi o kontrolery do tych latających maszyn. Niektóre modele posiadają specjalne piloty, inne z kolei mogą być sterowane za pomocą zwykłych urządzeń mobilnych. Ważną kwestią jest również zasięg. W przypadku zwykłych modeli może on wynosić około 50 metrów. Jeśli chcemy go zwiększyć, warto zainwestować w dodatkową antenę do urządzenia.

system nagrywania dronem

Gimbal

Jednym z głównych zadań obecnych dronów jest kręcenie filmów oraz robienie zdjęć z powietrza. Działanie kamery może jednak poważnie zakłócać sygnał WiFi, co źle wpływa na sterowność. Z tego powodu dobrze jest zainwestować w odpowiednie systemy do nagrywania, które z jednej strony zapewnią nam wysoką jakość sygnału, a z drugiej będą dobrze współgrały z nadajnikami. Lepsze systemy pozwalają przede wszystkim na zdalne kierowanie ruchami kamery – nie jest wówczas statyczna. Z poziomu kontrolera możemy także zmieniać wiele innych parametrów, takich jak tryb nagrywania, rozdzielczość czy barwy.

Nagrywanie wysokiej jakości filmów z powietrza nie jest proste. Trzeba brać przy tym pod uwagę warunki pogodowe, panujące na pewnej wysokości – silny wiatr czy inne czynniki atmosferyczne mogą sprawić, że obraz nie będzie zbyt stabilny. Jeśli komuś zależy na tworzeniu dobrych materiałów tego typu, powinien zainteresować się specjalnymi stabilizatorami do kamery.

Skrzydła drona czyli – śmigła

Śmigło jest jednocześnie bardzo ważnym jak i bardzo delikatnym elementem każdego drona. Dość łatwo można je uszkodzić, niezależnie od tego, w jakich warunkach latamy. Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pilota jest zatem zestaw zapasowych śmigieł, które należy zawsze mieć pod ręką. Ich wymiana nie jest zazwyczaj szczególnie skomplikowana, a jednocześnie umożliwia to niemalże natychmiastowy powrót do lotu w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń. Dobrze jest inwestować w śmigła o jak najlepszej jakości. Nie tylko odznaczają się one o wiele lepszą wytrzymałością, ale doskonale wpływają też na wygodę pilota – dron uzyskuje dzięki nim znacznie lepszą sterowność i stabilność w powietrzu.

Udostępnij:

Zobacz