Obecnie do najczęściej wybieranych procesorów zaliczyć można procesory Intel Core, które są dostępne w wielu różnych odmianach.
Procesory Inter Core posiadają numerację i mogłoby się wydawać, że właśnie to oznakowanie stanowi najważniejszy czynnik, względem którego należy wybrać komputer. W końcu często bywa tak, że im określone urządzenie ma wyższy numer, tym jest lepsze i nowocześniejsze. Zgodnie z tą regułą procesor i7 prezentowałby najlepsze osiągi w porównaniu z i5 czy tym bardziej z i3.
Jednak nie jest to tak oczywiste. Bez wątpienia procesory i3, i5 i i7 różnią się od siebie – procesor i3 posiada dwa rdzenie, i5 – 4 rdzenie, a i7 dysponuje aż 8 rdzeniami. To jednak nie wszystko. W każdej serii procesorów pojawiają się modele, które są bardziej lub mniej wydajne, przeznaczone dla użytkowników domowych czy profesjonalnych graczy. Aby wybrać najbardziej odpowiedni dla nas sprzęt, dobrze jest głębiej przeanalizować oznakowania procesorów.
Na procesorach zazwyczaj roi się od numerów i liter, dlatego nie jest łatwo określić, co dokładnie oznaczają i na jakie elementy nazwy należy szczególnie zwrócić uwagę. Aby lepiej zorientować się w oznakowaniu procesorów, przyjrzymy się symbolowi procesora Intel i5-4460.
Jak już wiemy Intel oznacza producenta procesora, natomiast i5 jego serię. A co z kolejnymi numerami? Pierwsza cyfra (4) mówi o generacji procesora. Im ta wartość będzie większa, tym lepiej – wówczas procesor będzie się wyróżniał wyższą wydajnością. Obecnie na rynku dostępne są procesory trzeciej, czwartej, piątek i szóstej generacji.
Druga cyfra (4) i trzecia cyfra (6) razem określają względną, warunkową wydajność danego modelu procesora. Można ją porównywać z innymi wydajnościami wyłącznie w danej serii. Czwarta, ostatnia cyfra (0) określa stopień poboru energii przez cały układ – w tym przypadku 0 oznacza standardowy pobór mocy. Jeśli w oznakowaniu pojawi się cyfra 9 – będzie to procesor o obniżonej oszczędności energii, natomiast cyfra 7 będzie oznaczać model najoszczędniejszy.
Ale cyfry to nie jedyne składowe nazwy danego procesora. W oznakowaniu mogą wystąpić także litery.
Co konkretnie oznaczają?
S – niski pobór energii,
T – bardzo niski pobór mocy (dotyczy najczęściej procesorów dla komputerów stacjonarnych),
U – bardzo niski pobór mocy,
Y – ekstremalnie niski pobór energii,
Q – procesor o wielu rdzeniach,
XM/HQ – procesor cechujący się ekstremalną wydajnością,
K – odblokowany mnożnik,
M – procesory mobilne.
Dzięki znajomości składowych oznakowania użytkownik jest w stanie mniej więcej zorientować się, jaki model jest bardziej wydajny i bardziej dla niego odpowiedni. Warto jednak porównać także poszczególne serie procesorów pomiędzy sobą, aby w pełni dostrzec różnice i podobieństwa.
Ilość rdzeni to dość istotna kwestia. Bez wątpienia procesy z większą liczbą rdzeni są w stanie pracować szybciej i płynniej. Procesory Intel Core mogą mieć dwa rdzenie (i3), cztery rdzenie (i5) lub aż osiem rdzeni lub więcej (i7).
Szybki dostęp do danych zapisanych w pamięci podręcznej to podstawa efektywnej pracy na komputerze. Im więcej MB ma taka pamięć, tym lepiej. Procesory Intel Core i3 zazwyczaj mają 3 MB pamięci podręcznej, i5 – około 6 MB, natomiast pamięć podręczna i7 może wynosić nawet 25 MB.
Najlepszą częstotliwością taktowania (nawet 4 GHz) mogą się poszczycić modele z serii i7. Oczywiście im ta częstotliwość jest większa, tym dany model procesora jest wydajniejszy.
Jeśli kupujemy procesor z zintegrowanym układem graficznym, warto przyjrzeć się takim parametrom karty jak: taktowanie, rodzaj pamięci czy zastosowana technologia.
Jeśli chodzi o wydajność, najczęściej wygrywa procesor i7. Jednak nie można zapominać o dodatkowych symbolach literowych, które mogą się pojawić w oznakowaniu danego modelu procesora. Np. procesor z symbolem U będzie oferował gorsze osiągi niż procesor z symbolem XM czy HQ, ale jego zaletą będzie bardzo niski pobór mocy.
Procesory z serii i3, lub ewentualnie tańsze modele z serii i5, to doskonały wybór dla standardowych użytkowników komputerów. Procesory o dwóch rdzeniach z taktowaniem około 3 GHz z całą pewnością wystarczą do przeglądania Internetu, słuchania muzyki czy oglądania filmów. Najlepiej także zdecydować się na modele z niskim poborem mocy.
Dla graczy sprawdzi się zarówno model i5 jak i i7 – najlepiej, jeśli będą to modele z symbolami XM lub HQ o 5 lub 6 generacji. Warto zwrócić uwagę, że modele i7 mogą być bardzo drogie, dlatego czasem lepiej wybrać lepszą kartę graficzną i model procesora i5.
W przypadku obróbki grafiki czy video najlepiej sprawdzą się procesory o wielu rdzeniach, np. model i7. Tylko one są na tyle wydajne, aby obsłużyć wiele wątków i żeby można było dzięki nim pracować bezproblemowo na zaawansowanych programach.
Modele i3, i5 i i7 różnią się od siebie – aby wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt należy porównać modele procesorów, które znajdują się w tej samej kategorii cenowej. Warto zwrócić uwagę na oznakowania procesorów, które zawierają informacje o wydajności procesora, jego generacji czy poziomie poboru energii.