• Nowinki technologiczne - bądź na bieżąco!

Dron - zastosowanie, quadrocopter, hexacopter, octocopter - jaki dron na dobry początek?

  • Strona główna
  • Gadżety
  • Dron - zastosowanie, quadrocopter, hexacopter, octocopter - jaki dron na dobry początek?

Dron - zastosowanie, quadrocopter, hexacopter, octocopter - jaki dron na dobry początek?

O dronach robi się coraz głośniej i to już nie tylko w zakresie działań wojennych. Mają one bowiem także i cywilne zastosowania. Duże firmy np. Amazon Polska zastanawiają się już nad wykorzystaniem ich w transporcie. Jednak tak naprawdę dron może mieć o wiele więcej zastosowań.

Co to jest dron?

Drony są bezzałogowymi statkami latającymi. Początkowo wykorzystywano je tylko do celów wojskowych. Z uwagi na niewielkie rozmiary nie mogą one przewozić załogi czy pasażerów. Sterowanie odbywa się zdalnie za pomocą komputera.

Dron vs samolot zdalnie sterowany

Wydaje się więc na pierwszy rzut oka, że dron to zdalnie sterowany samolot. Są jednak pewne różnice. Poza tym w celu uporządkowania podziału wprowadzone zostało pewne nazewnictwo w tym zakresie:

  • RPV (Remote Pilted Vehicle) - modele sterowane za pomocą kontrolera,
  • RC FPV (First Person View) - urządzenia zdalnie sterowane z kamerą,
  • UAV  - urządzenia sterowane za pomocą komputera, można też w ich przypadku z góry zaprogramować trasę - to są właśnie drony.

Dron - zastosowanie

Dron można wykorzystywać na wiele różnych sposobów:

  • w celach militarnych - do obserwowania oraz wykonywania działań wojennych,
  • w celach cywilnych - do badania trudno dostępnych miejsc np. obszarów podbiegunowych,
  • w celach komercyjnych - drony wykorzystywane są do fotografowania czy filmowania, w przyszłości stosowane mają być też w celach kurierskich,
  • w celach rekreacyjnych - jako forma zabawki.

Drony a prawo

W Polsce każdy może mieć drona pod warunkiem, że lata on w zasięgu wzroku jego użytkownika oraz poza przestrzenią powietrzną kontrolowaną czy strefą D, P i R. Poza tym obowiązują pewne ograniczenia w tym zakresie.

W przypadku dronów cięższych niż 25 kg trzeba posiadać pozwolenie na lot w kategorii specjalnej. Samolot musi też znajdować się w zasięg wzroku jego operatora. Urządzenie powinno również przechodzić badania techniczne. Osoby wykonujące odpłatne usługi za pomocą drona muszą też uzyskać świadectwo kwalifikacji, wykupić ubezpieczenie OC oraz przejść odpowiednie badania lekarskie.

quadrokopter

Quadrocopter, hexacopter, octocopter

Drony dzieli się ze względu na ich zastosowanie oraz ilość wykorzystywanych wirników:

  • quadracoptery - najpopularniejsze drony z czterema śmigłami, wykorzystywane jako zabawka lub w celach komercyjnych,
  • hexacoptery - maszyny profesjonalne z sześcioma śmigłami, często stosowane do nagrywania filmów,
  • octocoptery - posiadają 8 wirników.

Profesjonalny dron do filmowania

Drony mogą stanowić świetnie uzupełnienie klasycznej oferty fotografów oraz kamerzystów. Zdjęcia z lotu ptaka zawsze robią wrażenie i są atrakcyjne. Drony wykorzystywane są więc coraz częściej na ślubach czy sesjach plenerowych.

Dron + gopro

Drony doskonale nadaję się też do wspomagania kręcenia filmów przez osoby, które uprawiają sporty ekstremalne. Za sprawą specjalnej aplikacji na telefonie czy kasku urządzenie podąża za sporowcem i kręci jego poczynania. Są nawet specjalne modele quadracopterów właśnie do kamer GoPro.

Drony sterowane za pomocą smartfona

Już w chwili obecnej zamówić przez internet można małe drony sterowane za pomocą telefonu posiadającego system operacyjny iOS czy Android. Niektóre zestawy są naprawdę ciekawie i oferują wiele różnych opcji. W zależności od rodzaju drona można nim latać lub podłączyć do niego niewielki aparat czy kamerę.

Jaki dron kupić?

Maksymalna waga startowa

Podczas kupowania sprzętu do zastosowania komercyjnego obowiązkowo trzeba sprawdzić maksymalny udźwig drona oraz maksymalną wagę startową.

Dron - czas pracy

Z uwag na małe rozmiary oraz lekkość dronów producenci na ogół wkładają do nich mało pojemne baterie. Zwykle starczają one na nie więcej niż 15 minut zabawy. Im bardziej sprzęt jest zaawansowany, tym dłuższy jest czas lotu oraz pracy. W przypadku planowania długich ujęć trzeba mieć zawsze przy sobie dodatkowe i naładowane baterie.

Sterowanie dronem

Kamera do drona

Podczas zakupu drona trzeba zawsze sprawdzić jakie parametry ma znajdująca się w komplecie kamera. Powinna ona bowiem pozwalać na kręcenie filmów minimum w jakości HD. Drony sterowane za pomocą smartfona pozwalają nie tylko na podgląd na żywo czy rejestrację obrazu na kartę  pamięci, ale i ans terowanie kamerą. Daje to oczywiście znacznie większą kontrolę nad ujęciami.

Obudowa i jakość wykonania

Jednym z istotniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę w czasie wybierania odpowiedniego modelu drona jest jego obudowa i jakość wykonania. Dron musi być bowiem odporny na zderzenia czy lądowanie w trudnych warunkach. Warto więc sprawdzić z jakiego materiału został wykonany. Dobrze jest też, o ile jest taka możliwość, zapoznać się z opiniami innych na portalach społecznościowych czy forach tematycznych.

Gimbal

To specjalny stabilizator przeznaczony pod montaż kamery, który poprawia jakość nagrywanego obrazu. Zwykle kupuje się go oddzielnie biorąc pod uwagę rodzaj oraz markę kamery czy aparatu montowanego do drona. Nowoczesne gimbale pozwalają również na sterowanie kamerą.

Udostępnij:

Zobacz