• Nowinki technologiczne - bądź na bieżąco!

Komputer stacjonarny dla gracza

Komputer stacjonarny dla gracza

Komputery stacjonarne do gier

Obecnie dostępne na rynku gry komputerowe są tytułami wymagającymi, które posiadają dopracowaną grafikę i fabułę. Z drugiej strony wymuszają posiadanie komputerów o odpowiednio wysokich parametrach.

Gry - na jakim sprzęcie pójdą najpłynniej?

Wiele tytułów można wprawdzie uruchomić również na sprzęcie średniej klasy, ale w takim przypadku brakuje im płynności i odwzorowania wszystkich detali. Dlatego też miłośnicy gier komputerowych są wydać naprawdę duże pieniądze na sprzęt dobrej klasy. Problem jest jednak jeszcze jeden. Co roku na rynku pojawiają się bowiem gry jeszcze bardziej wymagające, co przekłada się na ciągłą aktualizację sprzętu poprzez kupno nowej karty graficznej czy pamięci RAM.

Komputer gamingowy

Podczas zakupu zestawu do gier trzeba też pamiętać o mocnym zasilaczu, dużej obudowie czy wydajnym chłodzeniu. Generuje to wysokie koszty. Nie zawsze jednak na komputer do gier należy wydać fortunę, gdyż nawet tańsze modele mogą zapewnić rozrywkę wysokiej jakości.

komputer do gier

Komputer stacjonarny, czy laptop do gier?

Na samym początku trzeba sobie zadać pytanie - komputer stacjonarny czy notebook. W tym przypadku kluczową kwestią jest to do czego urządzenie ma być wykorzystywane. Notebooki dla graczy są bardzo drogie. Dlatego też jeśli maszyna nie będzie przenoszona i wykorzystywana w czasie podróży to lepszym rozwiązaniem jest komputer stacjonarny.

Komputer dla gracza

W przypadku komputera stacjonarnego do wyboru są dwa podstawowe rozwiązania. Można bowiem skomponować własny zestaw, choć amatorzy muszą w takiej sytuacji skorzystać raczej z pomocy fachowców lub kupić już gotowy zestaw. To drugie rozwiązanie jest na pewno wygodniejsze.

Karta graficzna

Bez karty AMDBez nie można uruchomić żadnej gry. Jest ona odpowiedzialna za generowanie obrazu oraz dostarczanie go do ekranu. W przypadku zestawów gamingowych trzeba zrezygnować z karty zintegrowanej na rzecz dedykowanej karty graficznej. Na chwilę obecną na rynku liczą się tylko dwaj producenci. nVidia cieszy się chyba większą popularnością, ale podczas wyboru warto zwrócić uwagę nie tylko na specyfikację, ale i na tabele wydajności obrazujące działanie układów w różnych grach. Oprócz tego liczy się m.in. możliwość obsługiwania kilku monitorów, ilość wyjść video (spotkać można złącza DVI, HDMI czy DisplayPort) oraz obsługę technologii SLI lub CrossFire. Ponadto nVidia w przypadku układów przeznaczonych specjalnie dla graczy dodaje do nazwy zwykle literę X np. GeForce GTX.

procesor do gier

Procesor - intel core i5, i7, a może amd?

Wiele osób popełnia w tym przypadku błąd, gdyż skupia się na poszukiwaniu mocnej karty graficznej i pomijając kwestię procesora. Tymczasem słabszy procesor może mieć tzw. wąskie gardło. W takiej sytuacji jednostka centralna ogranicza układ graficzny, który nie wykorzystuje swojej całej mocy. Nie trzeba jednak kupować najdroższych modelu, gdyż w zupełności powinny wystarczyć dwurdzeniowe Intel Core i5.

Płyta główna

W tym przypadku wymagań ogromnych nie ma, choć płyta powinna posiadać odpowiednie gniazdo pod procesor. Poza tym dobrze jest gdy wyposażona została w kontroler SATA III o przepustowości 6Gb/s i przynajmniej 10 portów USB, w tym portów USB 3.0.

Chłodzenie

Komputery gamingowe wymagają chłodzenia aktywnego, które zapewnia niższą temperaturę podzespołom w czasie dużego obciążenia. Wiatraki powinny więc znajdować się zarówno w procesorze i karcie graficznej, jak i we wnętrzu obudowy. Chłodzenie pasywne (radiatory) to w tejsytuacji za mało.

chłodzenie komputera

Zasilacz do komputera

Zasilacz musi być dobrany odpowiednio do energochłonności podzespołów zestawu. Warto w tym przypadku posłużyć się kalkulatorami mocy.

Dyski - jakie do komputera dla gracza?

Warto postawić na szybki dysk talerzowy o większej pojemności np. 1-2 TB, który posłuży do przechowywania gier. Z kolei dysk SSD zapewnia szybkie uruchamianie się systemu.

Pamięć RAM

Dobrze jest wybrać kości tego samego producenta o takiej samej pojemności. Wówczas zastosować można technologię Dual Channel pozwalającą na przyspieszenie obliczeń. Optymalna ilość to 16 GB, ale wystarczyć powinno i 8 GB.

obudowa komputera

Obudowa komputera

Musi być na tle duża, aby zmieścić płytę główną, chłodzenie czy karty graficzne. Lepiej unikać obudów z wbudowanym zasilaczem, który zwykle się nie sprawdza. Dobrym rozwiązaniem jest zakup skrzynki z tzw. matami wyciszającymi.

Czy warto podkręcać?

Niekiedy pewne elementy np. procesor można podkręcić, a więc zwiększyć jego moc. Jednak nie każdy umie to zrobić, więc w przypadku osób z niewielkim doświadczeniem lepiej zdecydować się na układ z ustawieniami fabrycznymi.

Akcesoria komputerowe i dodatki

Na rynku nie brak ciekawych dodatków do komputerów gamingowych. Wybór jest w tym zakresie coraz większy. Są to m.in myszki dedykowane specjalnie dla graczy , pady do gier, klawiatury gamingowe z nowoczesnymi rozwiązaniami np. dodatkowymi przyciskami oraz słuchawki - element niezbędny w grach typu  mulitplayer.

 

Udostępnij:

Zobacz